Polecamy spektakle online Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

Szanowni Państwo

zachęcamy w ferie i po ich zakończeniu do skorzystania ze spektakli Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”, które są dostępne bezpłatnie w Internecie na kanale YouTube.

NOWY SPEKTAKL: „WIELKIE GORĄCE SZYBKIE PUFF”
W jaki sposób powstał wszechświat i czy kiedyś przestanie istnieć? Co było przedtem, a co stanie się potem? Czym są czarne dziury, skąd wzięła się Ziemia i jak wygląda życie gwiazdy… Co zrobić z czasem, którego nie ma i czym była nicość… Dlaczego protony i elektrony szalały na „imprezie narodzinowej wszechświata” i jakie były tego konsekwencje… No i co z tym czwartym wymiarem?!

Trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi okazują się w pełnej humoru inscenizacji – zrealizowanej w konwencji teatru w teatrze – fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką.

Jak mówi jeden z bohaterów, kosmiczna rozróba trwa na całego, a scena pełna jest wektorów i pracząstek, aktorskiej energii oraz ożywionych form.

Teatralną adaptację książki Bogusia Janiszewskiego warto polecić zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

LINK DO SPEKTAKLU: https://youtu.be/DbabYBDIMDI

SPEKTAKLE ARCHIWALNE:

Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa
wg Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Maciej K. Tondera
scenografia: Teresa Targońska
Spektakl został zrealizowany z wykorzystaniem rzadko dziś spotykanych drewnianych, ciężkich marionetek sycylijskich w połączeniu z żywym planem. To kontrowersyjna tragifarsa w konwencji „czarnego humoru”. Spektakl otrzymał „Złotą Maskę” (za reżyserię) oraz I nagrody na międzynarodowych festiwalach teatrów lalek w Holandii i Austrii. Tragifarsa o ludzkiej zachłanności, zrealizowana w konwencji czarnego humoru, z negatywnym bohaterem i bardzo przewrotnym morałem, o którym warto z dziećmi porozmawiać, zmusza do refleksji, ale stanowi też świetną zabawę. Tym bardziej, że mnóstwo tu aktorskich i animacyjnych smaczków, a bogactwo charakterystycznych postaci, planów gry, zmian sytuacyjnych i intryg nie pozostawia czasu na nudę.

LINK DO SPEKTAKLU: https://youtu.be/XTDMgiiMymA

O medyku Feliksie
wg Gustawa Morcinka
reżyseria i scenografia: Jerzy Zitzman
muzyka: Bogumił Pasternak
asystent reżysera: Marek Wit
premiera: 25 września 1993
Sztuka na motywach baśni Gustawa Morcinka O tym, jak śmierć była matką chrzestną, refleksję o życiu i śmierci przeplata z sekwencjami pełnymi żywiołowego humoru. Klasyczne przedstawienie lalkowe grane w całości za parawanem, perfekcyjnie wykorzystuje kukły.

Spektakl stanowi nawiązanie do najlepszych czasów polskiego lalkarstwa: bogata inscenizacja, rozbudowana scenografia, wyłącznie lalkowy plan, mądra interpretacja tekstu, doskonała, miejscami wręcz porywająca animacja lalek i pointa, refleksja, która pozostaje w widzu po wygaszeniu teatralnych reflektorów – pisał po premierze Marek Waszkiel w Teatrze Lalek.

LINK DO SPEKTAKLU: https://youtu.be/hL1ey3D1b0Y

Pinokio
przekład: Zofia Jachimecka
adaptacja i reżyseria: Petr Nosálek
scenografia: Tomáš Volkmer
muzyka: Pavel Helebrand
asystent reżysera: Marek Wit
premiera: 14 maja 1994
Spektakl zrealizowany w dwu planach: aktorskim i lalkowym, operuje płynnie kilkoma technikami (kukła, maska, elementy czarnego teatru), podporządkowując wszystko teatralnej iluzji – twórcy nie demaskują animatorów, wzmacniając w ten sposób efekt cudownego ożywiania materii. Przedstawienie jest znakomicie wyważone emocjonalnie. Wiele w nim lirycznego ciepła, ale też włoskiego temperamentu, dowcipu, elementów groteski a nawet „czarnego humoru”. „PINOKIO” podkreślając uniwersalny wymiar powieści, prowokuje do niebłahych refleksji, choć – zrealizowany w bardzo atrakcyjnej formie – stanowi też świetną zabawę.

LINK DO SPEKTAKLU: https://youtu.be/QnM5UvUQYq4

Carlo Gozzi
Król Jeleń
przekład: Joanna Walter
reżyseria: Karel Brožek
scenografia: Alois Tománek
muzyka: Ottorino Respighi
współpraca reżyserska: Roman Michalski
asystent reżysera: Marek Dindorf
premiera: 19 maja 1995
Dwa magiczne sekrety, które król Deram otrzymał od Wielkiego Maga, pozwalają mu rozpoznać kłamstwo oraz wcielić się w inną postać. Wykorzystuje te cudowne dary, aby zdemaskować hipokryzję i intrygi na swoim dworze. Historia o miłości, zazdrości i władzy, a zatem o ludzkich namiętnościach, pozostaje aktualna bez względu na epokę. Inscenizacja czeskich twórców, nawiązująca do włoskiej commedii dell’arte, łączy dwa przeplatające się ze sobą plany – maski i odpowiadające im marionetki. Pełna humoru i dystansu przywołuje odwieczny problem różnicy między ideałem a rzeczywistością.

LINK DO SPEKTAKLU: https://youtu.be/SNUkQHBizsE

Planeta K – dron, czyli tajemnica przerwanej podróży
spektakl autorski Janusza Kapusty (scenariusz, reżyseria, scenografia)
muzyka: Michał Lorenc
asystenci reżysera: Piotr Janiszewski, Marek Wit
prapremiera: 26 listopada 1999
Autorskie przedstawienie Janusza Kapusty, światowej sławy plastyka (rysownika, malarza, scenografa), odkrywcy K-dronu – jedenastościennej bryły, o zaskakujących właściwościach – to teatralny eksperyment, będący wizualizacją tej niezwykłej formy na wszystkich poziomach: poprzez zgeometryzowane postaci, kostiumy, rekwizyty i przestrzeń sceniczną. Widowisko fascynuje magią scenicznych obrazów.

LINK DO SPEKTAKLU: https://youtu.be/KYtYraP0Oj0

Spektaklom archiwalnym towarzyszy wprowadzenie historyka i krytyka teatru lalek, profesora Marka Waszkiela.

MIŁEGO OGLĄDANIA !